TAKIM ÇALIŞMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?

TAKIM ÇALIŞMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Takım oluşturmak ve ekip çalışması yaratmak benzer durumlar olarak görünse de, aslında birbirinden farklı kavramlardır. Takıma katıldıktan sonraki aşamada takıma, takım üyelerine, takımın çalışma sistemine, takımın yapısına uyum sağladığımızda bir ekibe dahil olmuş oluruz.

Fransızlara göre ekip çalışmasının tanımı, ‘egzersiz ekibi’dir. Bir ekibi bir araya getiren güç, birlik, güvenilirlik, destek ve bağdır. Ekip çalışması hedefe doğru daha düzgün hareket etmeyi sağlar. Engelleri aşmak kolaylaşır, ilerleme süresinin uzamasına yardımcı olur. Ekip çalışmasında değerli olan her şey desteklenir. Fikirler önce çürültülmek yerine geliştirilir.

Ekip çalışması neden önemlidir? Çünkü:

Ekip çalışması, aynı şeyi yapan herkesin  birbirlerinin görevlerini yapabilecek durumda olması anlamına gelmez. Önemli olan toplamın parçadan büyük olmasıdır. Ekipteki kişilerin birbirini tamamlamasıdır.  Takımın her üyesinin en güçlü noktaları ön plana çıkarılmalıdır. Bu yönlerin etkili kullanılmasıyla, kişi takımın diğer üyeleri tarafından geribildirim teknikleri ile iltifatlandırılmalıdır.

İyi bir ekip çalışması, mutluluk ve performansı teşvik eden önemli sosyal ağlardan biridir. Ekip çalışmasında memnuniyetsiz üretim yapan insanların karlılığı bozduğu gözlemlenmiştir. Ekip çalışmasında üyeleri besleyen bir ortam yaratılması önemlidir. Beraber çalışmanın anlamlı bir yolunu bulmak takımdaki herkesi teşvik eder.

Bir grup insanla, değerli bir faaliyette, ortak bir çalışma yapmak işin en ödüllendirici ve keyifli yönlerinden biri olabilir.

Bir ekipte;

– Ekibinizde yönünüzü belirleyin ve vizyonunuzu paylaşın.

– Ekip hedeflerini oluşturun.- Ekip üyelerini hedeflerinize hizalayın.

– Ana hedefleri belirleyin.

– Ekip çalışmasının faydalarını anlatan atölye çalışması yapın.

– Ekip çalışmasına liderlik etmek için kontrol listesi oluşturun.

– Ekip üyeleri arasında sinerji oluşturmak için yöntemler oluşturun.

– Ekip performans değerlendirmesi yapın.

Kaynak: the happy manager

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir