Ne işe yarar bu hikaye anlatma sanatı? İyi bir hikaye anlatıcısı nasıl olur? Hikaye anlatma teknikleri ile fikirler, düşünceler, olaylar nasıl etkili aktarılır? Hikayelerle istekler ve ihtiyaçlar nasıl dile getirilir?
Hikaye anlatıcılığı tiyatro ve hitabet sanatının harmanlanıp, karşı tarafa aktarılmasıdır. Hikaye anlatma teknikleriyle topluluk önünde konuşurken korkmaktan vazgeçersiniz. Grup içinde konuşmalarınız dikkat çeker. Kendinizi ifade etme şekliniz değişir, gelişir ve dinleyenlere zevk verir.
tiyatrodan konuşmaya başlayıp hikaye anlatıcıların etkilerinden, anlatım güçlerinden bahsedip, hepimizin iyi bir hikaye anlatıcısı olması için neler yapılması gerektiğinden konuşacağız. Bütün bunları daha iyi kavramak için bir çay-kahve molası verip, hitabet sanatından bahsedeceğiz ve sohbetler, eleştiriler, uygulamalar eşliğinde hikaye anlatma sanatının tüm sırlarını öğreneceğiz.
Ben bir şeyler anlatırken zevk almak istiyorum, anlatırken insanları yolculuğa çıkarmak istiyorum, hikaye anlatmasamda hikaye anlattım zannetsinler istiyorum ve dinleyenler beni zevkle,heycanla dinlesin istiyorum diyen herkes ‘Hikaye Anlatmanın Sırları Atölye’ çalışmamıza katılabilir.
İçerik
– En iyi hikeye anlatıcıları
– Hikayede amaç belirleme
– Karakter yaratımı
– Duyguyu karşıya iletme
– Etkili sözcükler
– Jest ve mimik
– Basit hikaye anlatımı (uygulama)
– Hikaye türleri
– Anlatıma heyecan katma
– Çizimlerle hikaye oluşturma
– Fikirleri hikayeleştirip anlatma tekniği( uygulama)