Çocuklar İçin Eğlenceli İletişim Oyunları

Çocuklar İçin Eğlenceli  İletişim Oyunları

  Sınıf arkadaşlarıyla iletişim kurmada zorlanan, başkalarının yüz ifadelerini yorumlama konusunda zorluk çeken, zayıf iletişim becerileri nedeniyle okuldaki performansı düşen çocukların iletişimlerini geliştirmek ve performanslarını arttırmak için onlarla iletişim oyunları oynayabilirsiniz. Daha iyi iletişim becerisine sahip olan çocuklar okul hayatında daha aktif ve başarılıdır. Öyleyse çocuğunuza kendisini daha iyi ifade etmeyi öğretmenin en iyi yolu, öğretici oyunlarla onları eğlendirmek.  Çocuğunuzun iletişim becerilerini geliştirmenize yardımcı olacak eğlenceli iletişim oyunları:

  Resimde Neler Oluyor

  İletişimi ve kendini ifade yeteneğini güçlendirmek için elinize bir resim alıp, çocuğunuzdan resimde gördüklerini açıklamasını isteyin. Onu renkleri, insanları, manzara ve gördüğü her ayrıntıyı tanımlamaya teşvik edin. Daha büyük çocuklar için, sahneden önce neler olabileceğini ve daha sonra ne olacağını düşündüklerini sorun. Bu oyun, çocuğunuzun daha mantıklı bir şekilde düşünmesini ve olaylara geniş açıdan bakabilmeyi öğretir.

  Hikayenin Sonunu Bitirme

  Çocukların iletişim becerilerini artırmak için yapılabilecek bir diğer etkinlik, bir hikaye başlatın ve çocuğunuzun bitirmesine izin verin. Ona alternatif bir son oluşturması için yollar gösterin. Çocukların sözlü iletişim becerilerini geliştirmeleri ve olayları birbirine bağlamayı öğrenmeleri için harika bir sözlü iletişim oyunudur.

  Hazırlıksız Konuşma Yaptırın

  Bir kabın içine çocuğunuzun ilgisini çekebilecek nesneler yerleştirin. Daha sonra bakmadan içinden bir tane seçmesini ve size o nesnenin ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını anlatmasını isteyin. Biraz daha ilerleterek bu nesnenin ona hangi duyguyu hissettirdiğini sorarak duygularını anlamasını kolaylaştırabilirsiniz. Zamanla  nesneleri zorlaştırabilir ve daha uzun süre konuşmasını sağlayabilirsiniz.

   Hikaye Oluşumu 

   Çocuklar en çok hikayeleri sever. Onlardan bir çizgi romandan kestiğiniz resimleri kendisine göre sıraya koymasını ve daha sonra size oluşturduğu hikayeyi anlatmasını isteyin. İlk başlarda daha yeni olduğu için uzun cümleler kuramayabilir. ona sorular sorarak detayları bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Sıralamanın çizgi romandaki olay örgüsü ile aynı olması şart değil. Yaratıcılıklarını kullanmaları için onlara alan oluşturun.

   Duygusal Şövalyeler

   Mutlu, üzgün, kızgın, sıkılmış, korkmuş, mutsuz, gergin gibi aklınıza gelen duyguları kartlara yazın. Duyguları olabildiğince çeşitlendirin. Sırayla bir kart seçip hiçbir şey söylemeden önce duyguyu mimikleriyle yapmasını ve daha sonra hissi ifade etmesini söyleyin. Yüz ifadelerini okumakta zorlanan çocuklar için mükemmel bir egzersizdir. 

    Lideri Değiştirme

Grup halinde oynanan lider oyunu, çocuğunuzun yüz ipuçlarına ve beden diline dikkat etmesi için eğitici ve eğlenceli bir oyundur. Bir kişi lider seçilir. Lider kendine bir karakter belirler ve o karaktere göre hareket eder. Örneğin; böbürlenen bir patron, tiki olan bir satıcı vb. Mimiklerini( yüz ifadelerini ) bir duyguyu belirtmek için kullanabilir. Lider görevini bir süre sonra işaret ederek başkasına devredebilir.

 Telefon

   Telefon, klasik bir iletişim oyunudur. Çocuklar daire şeklinde yerlerini aldıktan sonra, aralarına bir kağıt koyarak konuştukları anda birbirlerini görmeleri engellenir. Konuşurken yüzleri birbirine dönük olacak şekilde konumlandıktan sonra, seçilen kişi diğer kişiye iletmek istediği mesajı iletir. Ağzı ve mimikleri görünmeden anlaşılmasını sağlamak için ses tonu ve nefes ayarının yapılmasını gerektiren çalışma, günlük yaşamda konuştuklarının anlaşılmasını sağlar.

   Nesneyi Tanımla     

Nesneyi tanımlama, çocukların grup halinde oynayabileceği eğlenceli bir oyundur. Gruptan birini seçip gözlerini kapatın. Sonraki adımda ayrıntılı tanımlanabilecek bir nesne seçin. Kalan öğrencilerin nesnenin özelliklerini gözleri kapalı olan çocuğa teker teker anlatmalarını isteyin. Gözleri bağlı olan çocuk daha fazla ipucu için soru sorabilir. Oyun çocukların tanımlama ve ifade yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

   İletişim oyunları, küçükken kendimizi net ve özlü bir şekilde ifade etmeyi öğrenmenin eğlenceli yollarından biridir. Oyunlar ayrıca oynayanların birbirine daha iyi bağlanmalarına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir