SUNUMLARI UNUTULMAZ VE ETKİLECİ YAP

SUNUMLARI UNUTULMAZ VE ETKİLECİ YAP

SUNUMLARI UNUTULMAZ VE ETKİLECİ YAP

Bir sonraki sunumunuzu daha ilgi çekici ve unutulmaz kılmanın ipuçları ve stratejileri nelerdir? Bugün verileri daha çekici , özellikle de kitle tarafından hatırlanması kolay olacak ve kitleyi harekete geçirecek bir şekilde nasıl daha etkileyici hale getirebiliriz? Seçtiğiniz sunum programının PowerPoint, Prezi veya Emaze olması hiç fark etmez. Etkileyici sunumlar için stratejiler tüm programlarda aynı şekilde çalışır.

Dünyada her saniye yaklaşık 350 PowerPoint sunumu yapılmaktadır.  Kaç tanesinin sıkıcı olduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla beraber, bu sunumların çoğunun yaratıcılıktan uzak olduğunu tahmin etmek zor değil. Sosyal medya çağında yetişen çocukların görsel, videoların bol yüklü olduğu sunumlar oluşturma ihtimali daha fazladır. Hepimizin eğlenceden yoksun olan sunumların daha izlenebilir ve dinlenebilir hale getirmek için bir şeyler yapması gerekebilir ve bu durumda sinirbilimden yararlanmak en etkili çözüm olabilir.

Sunum yapmak için bir kitlenin karşına geçmemiz ve bir şeyler anlatmamız gerekmez. Aslında günlük yaşantımızda bir şeyler anlatırken de  fakında olmadan sunum yapıyoruz. Karşı tarafa bir şeyler ifade etmeye, ona yararlı ya da yararsız birçok şey anlatıyoruz. Her zaman dikkat etmemiz gereken nokta, bir anlatı sırasında veri sunarken bunların kişisel, bağlamsal ve  hayatı kolaylaştıran bir boyut taşıdığında daha etkili olduğunu unutmamaktır.

Sunduğumuz şeyler sadece sayılar, istatistikler veya anlatılmak istenen gerçeklerdir. Bu veriler kişiselleştirildiğinde, dinleyicinin hayatında ne ifade ettiğine, nasıl bu durumla karşılaşacağına dair bilgiler verildiğinde sunuma olan ilgi artar. Çünkü, veriler soyuttur ve beynimiz soyut kavramlar ile bağ kurmakta zorlanır. Soyuta karşı duyarsız olan beyin, somut veriler karşında canlanır ve konuya ilgisi artar.  Kendi hikayenizi anlatabilir, dinleyicinin hikayesini dinleyebilir ve verileri, hikayenizi, dinleyicinin hikayesini ortak bir noktada birleştirerek sunabilirsiniz.

 Verilerin somut hale getirilmesi zaman alan bir durumdur. Ancak bir kere yapılabildiğinde unutulmaz ve ilgi çekici bir sunum ortaya çıkar. Bir sonraki sunumunuzda, kitlenin hatırlamasını istediğiniz kilit veri noktasına karar verin. Çevresinde bir hikaye oluşturun ve kişisel, bağlamsal ve hayatı kolaylaştırmasını sağlayın. Sonuçlar çaba sarf göstermeye değer.

Kaynak: Forbes

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir